ביטוח לאומי

המוסד לביטוח לאומי הינו גוף סוציאלי שנועד לתת מענה למגוון רחב של אוכלוסיות חלשות ולמשפחות שנקלעו למצוקה כלכלית . כיום מעוגנות בחוק הביטוח הלאומי תוכניות לביטוח זקנה ושאירים, אמהות, ילדים, נפגעי עבודה, נכות כללית, סיעוד, אבטלה, פשיטת רגל ופירוק תאגיד. פרט לגמלאות, מנהל המוסד לביטוח לאומי שירותי שיקום וסיעוד בעין. חשוב להדגיש כי הביטוח הלאומי אמנם אמון על הענקת השירותים הנ”ל, אלא שלעיתים ההתנהלות מולו הינה קשה ומסורבלת ומצריכה מיומנות ומומחיות.

נכות כללית:
 

קצבת נכות כללית משולמת על ידי המוסד לביטוח לאומי למי שעקב מצבו הרפואי, איבד למעלה מ-50% מיכולתו להשתכר וכן לעקרת בית שבשל מצבה הרפואי, הצטמצם כושרה לנהל את משק הבית ב-50% ומעלה.
 
בשלב ראשון, נבדק התובע על ידי ועדה רפואית, אשר מעריכה את מצבו הרפואי. נכותו של התובע נקבעת בהתאם לספר הליקויים המשמש לקביעת נכותם של נפגעי עבודה. זכאותו של  תובע לגמלת נכות כללית קמה רק כאשר מצבו הרפואי מצדיק קביעת נכות בשיעור 60% ומעלה. אולם כאשר הנ”ל סובל מסעיף ליקוי אחד של 25%, קמה הזכאות כאשר הנכות הכוללת מסתכמת בשיעור של 40%.
 
ההסדר הנוגע לעקרת בית שונה במקצת ולפיו, קמה זכאותה של עקרת בית לקצבת נכות כללית כאשר נכותה הרפואית עולה על 50%.
 
בשלב השני כאמור, נבדקת ההשפעה של הנכות הרפואית על יכולתו של אדם לתפקד בעבודתו ולהשתכר, ובמקרה של עקרת בית- לנהל את משק הבית.
במידה והתובע עומד בשני הקרויטריונים הנ”ל, הוא זכאי לגמלת נכות כללית.

נכות מעבודה: 

ביטוח נפגעי עבודה נועד לסייע למי שנפגע בעבודה ולפצות על אובדן שכר או הכנסה בתקופה שלאחר הפגיעה למשך 3 חודשים לכל היותר, בה היה הנפגע בלתי כשיר לעבוד.
 
במידה ונותרה לנפגע  נכות כתוצאה מהפגיעה, הוא יהיה זכאי לקצבה או למענק, בהתאם לאחוזי הנכות שייקבעו  על ידי הוועדה הרפואית של הביטוח הלאומי, שבפניה יופיע.  
אחוזי הנכות נקבעים בהתאם לרשימת הליקויים המוגדרת בתקנות הביטוח הלאומי.
 
אם חלילה נפטר המבוטח כתוצאה מפגיעה בעבודה, תשולם לבני המשפחה קצבה או מענק.
חשוב לציין כי ניתן לערער על החלטת הועדה הרפואית בפני ועדת ערר וכן במידת הצורך ניתן לפנות לבית הדין לעבודה, זאת כאשר החלטת הועדה הרפואית מעוררת שאלה משפטית.

אנשים רבים פונים לביטוח לאומי בשביל לקבל סעד, ברוב המקרים מדובר באנשים מהשכבות הנמוכות ביותר בחברה הישראלית, החל מקשישים, אימהות חד הוריות, אנשים בעלי מוגבלויות ונכויות שונות, משפחות נזקקות, אנשים שנפגעו במהלך עבודתם ועוד. מי שפונה לביטוח לאומי לא עושה את זה מרצון רב אלא מחוסר ברירה.

לצערם של אותם אנשים אשר פונים אל ביטוח לאומי, מדובר במוסד גדול עם הליכים בירוקראטיים לא פשוטים ובוודאי לא נוחים אשר מי שלא מתמצא בהם יכול לאבד את רגליו וידיו שם. מאחר וברוב המקרים מדובר שאנשים שזקוקים לסעד באופן מיידי וכמובן לסעד מירבי, בהתאם לחוק ולמה שמגיע להם, אזי שלא תמיד יש להם אפשרות לעבור את כל תהליכי הבירוקרטיה שהביטוח הלאומי דורש לפני שיקבלו את מה שמגיע להם. זו הסיבה שעליהם לפנות למשרד עורך דין ביטוח לאומי, כלומר משרד אשר מתמצא בנבכי הביטוח הלאומי.

עורכי דין מול ביטוח לאומי
כאשר מדברים על עורכי דין ביטוח לאומי, הכוונה לעורכי דים אשר מייצגים אנשים בתהליכים שונים אל מול ביטוח לאומי במסגרת תביעות לקבלת קצבאות או פיצויים כפי שמגיעים להם על פי החוק, בהתאם לתנאים מסוימים הן משפחתיים, גופניים וכן תנאי השכר שלהם. עו”ד ביטוח לאומי מייצג את אותם אנשים במסדרונות ביטוח לאומי במטרה להקל על צעדיהם ולהביא לסיום התביעה בצורה מהירה וכמובן מתוך כוונה שכל הדרישות שלהם יתקבלו והתנאים ימולאו בהקדם.

בין היתר עורכי דין אשר פועלים מול ביטוח לאומי מתעסקים בכל הקשור לקצבאות נכות כללית, זאת בהתאמה לקביעה של וועדה רפואית מטעם ביטוח לאומי שמעריכה את מצבו של התובע ולאחר מכן קובעת את אחוז הנכות שלו. במידה והאחוז שנקבע נמוך מדי, ניתן לערער על כך. ככל שהאחוז גבוה יותר כך גודל הקצבה תעלה.

בנוסף, עורך דין מייצג תובעים בכל הקשור לנכות מעבודה, נכות שנגרמת בזמן העבודה ופוגעת ביכולת של התובע להתפרנס במשך 3 חודשים ויותר. גם במקרה הזה יש ועדה רפואית שקובעת את מצבו של התובע וניתן לערער על החלטתה.

חשוב להשתמש בשירותיו של עורך דין שמכיר את התחום על מנת שנוכל ליהנות מכל התנאים והדרישות שמגיעות לנו על פי חוק. זו הסיבה שאנחנו רוצים להמליץ לכם על משרד גרייבסקי, אשר מתמחה בתביעות ביטוח מסוגים שונים כולל תביעות ביטוח לאומי. אם אתם מעוניינים להגיש תביעת נכות כללית או אם נפגעתם בזמן העבודה, זה הזמן לפנות אליהם והם ישמחו לעזור לכם בהקדם.

דילוג לתוכן