נזקי רכוש

נזקי רכוש עשויים להיווצר בשלל סיטואציות- שריפה, שיטפון, נזילות, ליקויי בניה של קבלן וכיו”ב נזקים הנגרמים על יד צד שלישי, אגב רשלנות או בפרת חובה חקוקה. דיני הנזיקין חלים גם על נזקי רכוש וניתן לקבל פיצוי או שיפוי בשל גרימתם וזאת על ידי הגשת תביעת נזיקין כנגד הגורם המזיק ו/או חברת ביטוח באמצעות עורך דין הבקיא בתחום דיני הנזיקין.

נזקי רכוש עשויים להיווצר בשלל סיטואציות- שריפה, שיטפון, נזילות, ליקויי בניה של קבלן וכיו”ב נזקים הנגרמים על יד צד שלישי, אגב רשלנות או בפרת חובה חקוקה.דיני הנזיקין חלים גם על נזקי רכוש וניתן לקבל פיצוי או שיפוי בשל גרימתם וזאת על ידי הגשת תביעת נזיקין כנגד הגורם המזיק ו/או חברת ביטוח באמצעות עורך דין הבקיא בתחום דיני הנזיקין.

עצות שימושיות למי שרכושו ניזוק:

הגשת תלונה למשטרה או לכל רשות אחרת 
במקרים רלוונטיים, רצוי מאוד לדווח למשטרה על אירוע שבמסגרתו נפגע רכוש/
גם אם במקרים רבים המשטרה תסגור את התיק מחוסר ראיות או חוסר עניין לציבור, הדיווח כשלעצמו הוא בעל ערך ראייתי.


איסוף ראיות ועדים
חשוב מאוד לאסוף את פרטי העדים למקרה שבו נפגע רכוש וכן לשמור כל מסמך או אסמכתא רלוונטיים אשר יכולים בבוא היום לסייע בניהול ההליך המשפטי ובהוכחת התביעה.


הערכה שמאית של הנזקים
לצורך הערכת הנזק שנגרם, שאף את שיעורו יש להוכיח בפני בית המשפט, רצוי מאוד להיעזר בשמאי אשר יעריך את שוויו של הרכוש הניזוק.
חשוב שהשמאי יהיה בעל מומחיות רלוונטית לסוג הרכוש הניזוק.


שמרו קבלות וחשבוניות 
מטבע הדברים, אירועים שבהם ניזוק רכוש, גוררים גם הוצאות נוספות בלתי צפויות. כך למשל, מי שביתו ניזוק בשריפה ייאלץ לשכור דירה חלופית לתקופה שבה משוקמים נזקי השריפה.
לצורך קבלת שיפוי על הוצאות, יידרש הניזוק להציג בפני בית המשפט אסמכתא על הוצאות שכר הדירה.

פנו לקבלת ייעוץ משפטי​
יעוץ משפטי כבר בשלב הראשוני לאחר מועד היווצרות הנזק, עשוי לשפר את מצבו של הניזוק בצורה ניכרת ולדבר עשויה להיות השפעה מכרעת על השתלשלות העניינים בהמשך ועל ניהולו של ההליך המשפטי.
לפיכך, מומלץ מאוד לפנות לעורך דין המתמצא בתחום הנזיקין בסמוך ככל הניתן למועד האירוע שגרם לנזקי הרכוש.

הרבה פעמים כאשר מדובר על תביעות נזקים אנחנו חושבים רק על אלה שנגרמים מבחינה פיזית, כי מן הסתם מדובר על הדבר החשוב ביותר, נזקי גוף אשר פוגעים ביכולת שלנו להתנהל בצורה רגילה ופוגעים בשגרת חיינו. אך פעמים רבות יש גם צד נוסף למטבע, נזקי רכוש.

ישנם מקרים בהם הדברים מתחברים יחד, כלומר אנחנו חווים פגיעה פיזית לצד פגיעה ברכוש (זה יכול להתרחש במקרים של פריצות, נפילה בשטח ציבורי תוך פגיעה ברכוש, פגיעה כתוצאה מאירוע טרור או מעשה פלילי, שריפה ועוד) ולעיתים פגיעה ברכוש יכול להיעשות בלי קשר לפגיעה פיזית והיא עומדת בפני עצמה. גם במקרה כזה אנחנו יכולים להגיש תביעה לחברת הביטוח על מנת שתפצה אותנו על כך. התביעה תתבצע באמצעות עורכי דין נזיקין אשר מתמחים בתחום.

כיצד מגישים תביעה על נזקי רכוש
בשלב הראשון של תביעת נזקי רכוש יש להגיש תלונה למשטרה. לצערנו ברוב המקרים המשטרה עצמה לא תעשה דבר בעניין, אך עצם הגשת התלונה תהווה ראיה שאכן התרחש משהו. המשורה תגיש לנו מסמך איתו נוכל ללכת לחברת הביטוח ולהוכיח שאכן אירע נזק לרכוש שלנו.

בשלב השני מוטב לשכור עורך דין נזיקין (ניתן למצוא עורכי דין נזיקין בירושלים ובכל עיר אחרת בארץ), הם ידאגו לאסוף ראיות ועדים אשר יוכיחו שאכן נגרם נזק לרכוש שלנו. לשם כך על העדים להוכיח שאכן בוצעה פגיעה ויוכלו לתעד כיצד ומתי היא בוצעה.

עורך דין גם ידאג לתווך בינינו לבין שמאי אשר ידאג להעריך את שווי הנזק. השמאי ידע לעשות זאת בהתאם לעלות הרכוש הנפגע ולמידת הנזק שנגרם לו. השמאי גם ידע להעריך האם ניתן לתקן את מה שנפגע או שמא המכשיר או הפריט יצא מכלל שימוש. בדרך כלל עורכי דין נזיקין עובדים עם שורה של שמאים אשר מתמחים בהערכות שווי של חפצים ופריטים מסוגים שונים.
חשוב לציין שמלבד הפיצוי שמגיע על עצם הפגיעה ברכוש, אזי שמגיע לכם גם פיצוי על עלויות נלוות שנגרמו כתוצאה מהפגיעה ברכוש, לכן יש לשמור קבלות וחשבוניות על כל הוצאה שביצעתם עקב הנזק שנגרם לכם. כל הוצאה תיכנס לתביעה ותקבלו עליה החזר.

אם הינכם זקוקים לעורך דין נזיקין ירושלים או בכל עיר אחרת באזור, אתם מוזמנים לפנות אל משרד גרייבסקי, משרד עורכי דין אשר מתמחה בתביעות נזקי רכוש בין היתר. צוות המשרד ישמח לעמוד לרשותכם ולתת לכם מידע רב בנושא. 

דילוג לתוכן