תאונות דרכים

תאונות הדרכים הן מכת מדינה. הפגיעה בתאונת דרכים, היא טראומתית לגופו ולנפשו של הנפגע וכרוכה במרבית המקרים גם בפגיעה כלכלית. על פי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, בשנת 2011 לבדה אירעו ברחבי מדינת ישראל  14,127 תאונות דרכים, אשר גרמו ל- 27,141 נפגעים בדרגות חומרה שונות.
תאונת דרכים בדרך לעבודה
חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים קובע הסדר ייחודי המבטיח לכל נפגע בתאונת דרכים פיצוי כספי המשולם על ידי חברת הביטוח המבטחת את השימוש ברכב המעורב בתאונה.
במידה והנפגע הוא הולך רגל, החברה המבטחת הנתבעת היא זו של הרכב הפוגע.
 
במידה והנפגע הוא נוסע או נהג ברכב , החברה המבטחת הנתבעת היא זו של הרכב שבו נסעו או נהגו הנתבעים.
כאשר אין חברת ביטוח מעורבת או שזהות הנהג הפוגע אינה ידועה ניתן להגיש במקרים מסוימים תביעה כנגד “קרנית”- קרן המיועדת לפיצוי נפגעי תאונות דרכים במקרים מסויימים המנויים בחוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים.
 
חשוב להדגיש כי החבות הביטוחית לפיצוי נפגע בתאונת דרכים מנותקת לחלוטין משאלת האשם. לפיכך, גם מי שנפגע בתאונת דרכים עקב ביצוע עבירת תנועה, חמורה ככל שתהיה, יהיה זכאי לפיצוי.
בתביעות המוגשות עקב פגיעה בתאונות דרכים, בניגוד לתביעות נזיקין אחרות, לא ניתן להגיש חוות דעת רפואית במצורף לכתב התביעה והערכת נכותו של התובע מבוצעת על ידי מומחה רפואי הממונה על ידי בית המשפט, בכפוף לקיומה של “ראשית ראיה”, דהיינו קיומה של אפשרות קלושה לקיומה של נכות. כך לדוגמא, מי שנגרם לו שבר כתוצאה מפגיעה בתאונת דרכים יהיה זכאי למינוי מומחה באופן אוטומטי כמעט.
 
יחד עם זאת, הזכות לפיצוי נפגע תאונת דרכים אינה תלויה בקיומה של נכות רפואית  ולמעשה, כמעט כל נפגע בתאונת דרכים יכול וזכאי להגיש תביעה בגין נזקיו, גם אם מדובר בפגיעות שטחיות שאינן מותירות נזק צמית. 
 
בכל מקרה של תאונת דרכים, חשוב מאוד להתייעץ עם עורכי דין המתמחים בתחום ולא לנסות לפעול לבד מול חברת הביטוח, שכן לפעולות מסוג זה, יכולות להיות השפעות שליליות מרחיקות לכת על ניהולה של תביעה עתידית.

מדי שנה יש בישראל למעלה מ-12 אלף תאונות דרכים. בממוצע נפגעים מדי שנה למעלה מ20 אלף איש בתאונות דרכים, ולמעלה מ-250 הרוגים. מדובר במספרים אסטרונומיים שמספרם הכללי עולה על כמות ההרוגים במלחמות ישראל ובפעולות איבה. עם זאת יש להדגיש שבמהלך השנים חלה ירידה בכמות התאונות ובכמות ההרוגים בעיקר בזכות אכיפה, ענישה, וחינוך.

עבור כל אדם אשר נפגע בתאונת דרכים ברמה מסוימת, מדובר בטראומה לא פשוטה. גם אם מדובר בפגיעה קלה, אזי שהוא עלול לסבול מנזקים שונים שיכולים להשפיע עליו מבחינה פיזית ונפשית, להשפיע על היכולת שלו להתנהל ביום יום ולא פחות חשוב מכך על היכולת שלו להתפרנס. זו הסיבה שאם חס וחלילה סובלים מפגיעה בתאונת דרכים, יש לאתר עורכי דין תאונת דרכים שיוכלו לייצג אתכם מול חברות הביטוח ומול ביטוח לאומי.

על פי חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים, לא משנה אם מדובר בתאונת דרכים אופנוע או רכב, אזי שעל הנפגע לקבל פיצוי מחברת הביטוח אשר מייצגת את הנהג שהיה מעורב בתאונה. זה נכון במקרה שהנפגע הוא הולך רגע או נהג ברכב אחר. בהנחה ואין חברת ביטוח או כל צד אחר לתביעה, אזי שקרן מיוחדת בשם קרנית, אשר מיועדת לפיצוי נפגעים מתאונות דרכים, היא זו שמפצה את הנפגע.

הרעיון הוא שהנפגע בתאונת דרכים יפוצה על מנת שיוכל לשלם את עלות הטיפול בו, יוכל ליהנות מפיצוי על פגיעה באיכות חייו וכן לקבל פיצוי על עצם הפגיעה בו. כמובן שכל הליך של תביעה על פגיעה בתאונת דרכים חייבת להיות מלווה בחוות דעת רפואיות, סיכומים וראיות תומכות שאכן היתה פגיעה בנפגע וכזו שאכן שיבשה את שגרת חייו ועל כך יש לפצות אותו. על מנת לקבל את הפיצוי הנדרש, רצוי להיות מיוצגים על ידי עורך דין מומחה בתחום של תאונות דרכים, אשר ידע לייצג את הנפגע הן בבית משפט והן לפני כן בדיונים מול חברת הביטוח של הצד הנתבע. רק כך הוא יוכל להשיג את מה שהוא מבקש.

דוגמא לעורכי דין כאלה אפשר למצוא במשרד גרייבסקי, אשר מתמחים בתביעות תאונות דרכים וכן בתביעות אחרות אל מול חברות ביטוח. אתם מוזמנים ליצור קשר עם צוות המשרד והם ישמחו לעזור לכם בכל עניין ועניין. אם עברתם תאונת דרכים, אל תהססו לפנות אליהם עוד היום. הם ישמחו לשמוע את המקרה אשר אירע לכם ולייצג אתכם בכל הליך של תביעה.
דילוג לתוכן