תאונות עבודה

תאונת עבודה מוגדרת כאירוע פתאומי ובלתי צפוי אשר אירע תוך כדי ועקב עבודתו של אדם. במקרה שהנפגע הוא עצמאי, מוגדרת תאונת עבודה כאירעה תוך עיסוקו של הנפגע בעבודתו או במשלח ידו. בפני כל מי שנפגע בתאונת עבודה פתוחה הדרך להגיש תביעת נכות מעבודה כנגד המוסד לביטוח לאומי.
 
תביעות תאונות עבודה
במרבית המקרים (בהם הנפגע הוא שכיר) ניתן להגיש במקביל גם תביעה נזיקית כנגד המעסיק בעילת רשלנות או הפרת חובה חקוקה, זאת על בסיס ההנחה שמעביד מחויב לספק לעובד שלו סביבת עבודה בטוחה ולפקח על עבודתו באופן שוטף.
 
יחד עם זאת יש לציין כי תאונת דרכים המתרחשת בדרכו של עובד מהעבודה לביתו וההיפך מוגדרת גם היא כתאונת עבודה לצורך מיצוי זכויותיו מול המוסד לביטוח לאומי.
ככלל, בתי המשפט נוטים להחמיר עם מעבידים בכל הקשור להטלת אחריות בגין תאונות עבודה הנגרמות לעובדים ומעטים המקרים שבהם תביעות המוגשות בגין תאונות עבודה נדחות.
מקרים נוספים של פגיעות הקשורות לעבודה הן מיקרוטראומה ומחלות מקצוע.
 
מיקרוטראומה הוגדרה בפסיקת בתי המשפט  כסדרה של פגיעות זעירות, שכל אחת מהן הסבה לנפגע נזק זעיר, עד שהצטברות הפגיעות גרמה לנזק ממשי.
מחלות מקצוע לעומת זאת מוגדרות בחוק ברשימה סגורה המייחסת מחלות מסויימות לסוגי עיסוק מסויימים.

מדי שנה מתרחשות אלפי תאונות עבודה בסדרי גודל שונים. אלו גובות את חייהם של עשרות עובדים (ממוצע שנתי של קרוב ל-60 הרוגים בשנה) וגורמות לאלפי נפגעי עבודה ברמות שונות,  עם אובדן ימי עבודה רבים הן לעובדים והן לענפים השונים בהם מתרחשות אותן תאונות.

כל מדינה מתמודדת עם תאונות עבודה והן מהוות בעיה לא קטנה לכל משק, אחת כמה וכמה כשמדובר על משק קטן שתלוי בעובדים שלו וקיים קושי לגייס עובדים אחרים במקומם אותם נפגעי תאונות עבודה. אך הבעיה חמורה יותר אם מסתכלים ברמת הפרט. עבור אותם עובדים שמאבדים ימי עבודה ויושבים בבית, התאונה יכולה להיות הדבר שישבש באופן מוחלט את הקריירה, שלא נדבר על הפסקתה באופן מוחלט. אז הפגיעה שהם חווים היא כלכלית, נפשית, ולעיתים גם משפחתית.

כאשר עובד נפגע כתוצאה מתאונת עבודה יש לו אפשרויות לפעול במהלכם הוא יכול לקבל פיצויים והחזרים כספיים שיאפשרו לו להמשיך ליהנות מהכנסה קבועה שלא תפגע ברמת חייו. על מנת לממש את האפשרויות שיוצעו כאן מיד, עליו לפנות אל עו”ד אובדן כושר עבודה שייצג אותו אל מול המוסדות השונים, הן ביטוח לאומי והן חברת הביטוח בה הוא מבוטח. עורך דין זה יטפל בכל עניינו, ידאג לשלוח אותו לבדיקות המתאימות, להשיג כל תיעוד שנדרש לשם הצגה כראיה למצבו, לזמן מומחים ולמתן עדות אודות מצבו וכמובן לייצג אותו אל מול הצד השני.

המסלול הראשון שעל עובד לנצל הוא מסלול תביעה של ביטוח לאומי. במסגרת מסלול זה הוא זכאי לקבל פיצויים על אובדן שכר או הכנסה לתקופה של עד 3 חודשים בהם הוא לא יכול היה להתפרנס. במידה ונקבע שהוא סובל מנכות כלשהי, אזי שהוא יהיה זכאי לקבל קצבה מסוימת בהתאם לאחוז הנכות שנקבע לו. אחוז הנכות נקבע על ידי ועדה רפואית שתעסוק בעינינו. חשוב להבהיר שאם חס וחלילה המבוטח נפטר, אזי משפחתו זכאית לקבל קצבה זו.

המסלול השני הוא דרך חברת הביטוח בה הוא מבוטח דרך מקום העבודה. העובד יכול לתבוע את מקום העבודה, את חברת הביטוח של מקום העבודה וכן את החברה בה הוא עצמו מבוטח וממנה הוא זכאי לקבל פיצוי במקרה של אובדן כושר השתכרות.

לפני סיום חשוב להבהיר, שלא מדובר רק במקרים של תאונות עבודה אלא גם במקרים של פגיעות קטנות מצטברות שגורמות לנזק וכן לתאונות דרכים שהתרחשו לפני או בסיום העבודה.
על מנת לקבל מידע נוסף בעניין יש לפנות לעו”ד גרייבסקי, אשר ישמחו לעמוד לרשותכם בכל עניין ועניין על פי הצורך. אתם מוזמנים ליצור קשר עם המשרד עוד היום. 
דילוג לתוכן